Jak działa drukarnia offsetowa?

Druk offsetowy to jeden z najtańszych i najbardziej wydajnych sposobów na stworzenie dużej ilości kopii. Nie powinna zatem dziwić ogromna popularność tej metody wydruków. W jaki sposób działają drukarnie oferujące druk offsetowy? Jakie wydruki można stworzyć używając tej metody? W tym artykule prezentujemy absolutne podstawy wiedzy dotyczące druku offsetowego właśnie.

Druk offsetowy, na czym polega?

Druk offsetowy, często określany jest również jako pośredni. Ta metoda daje dosyć szerokie możliwości w zakresie rodzaju wydrukowanych materiałów. Tak naprawdę można na nim tworzyć zarówno niewielkie materiały (jak choćby ulotki czy kalendarze), jak również plakaty czy książki, a nawet duże katalogi czy broszury. Oprócz tego, technologia offsetowa umożliwia także wydruki wielkoformatowe.Technologia druku offsetowego pozwala na naprawdę szerokie możliwości, a przy tym, stosunkowo szybkie wydruki. Oprócz tego, drukarki offsetowe pozwalają na praktycznie dowolny wybór podłoży drukarskich – nie ma tu żadnych ograniczeń.W technice druku offsetowego na bęben drukujący w maszynie montuje się specjalną, aluminiową matrycę (cylinder), pokrytą gumą offsetową.

Rolą gumy jest przeniesienie treści (obrazu), która znajduje się na formie drukowej, do podłoża drukarskiego. Różnica pomiędzy wydrukami offsetowymi oraz zwykłymi polega właśnie na tym, że obraz z formy drukowej nie zostaje bezpośrednio przeniesiony na podłoże drukowe. Jest to zadaniem wspomnianego już cylindra. Jak rozpoznać dobry wydruk wykonany metodą offsetową? Podstawowym sposobem na określenie jakości wydruku jest przyrost punktu rastrowego. Co to takiego? Jest to mierzone na podstawie dwóch zmiennych:

  • Pokrycia dużych płaszczyzn (im pełniejsze, tym lepsze)
  • Powiększenia punktu rastrowego na wydruku względem analogicznego punktu znajdującego się na formie drukowej

Jakie są wady i zalety druku offsetowego?

Co sprawia, że druk offsetowy jest tak popularny? Jakie zalety, oprócz wspomnianej już uniwersalności, mają wydruki offsetowe? Niewątpliwą zaletą tej metody są niskie koszty, szczególnie w przypadku, gdy decydujemy się na większe nakłady. I choć przy niewielkich nakładach koszt realizacji może nieco odstraszać, to w przypadku dużych zamówień cena za druk offsetowy przyjemnie zaskakuje. Im wyższy nakład w druku offsetowym, tym niższe koszty wydruku pojedynczego elementu. Nie sposób nie wspomnieć również o perfekcyjnej jakości wydruków wykonanych tą metodą. Realizacja wydruków metodą offsetową pozwala na idealne wręcz odwzorowanie obrazu i przeniesienie go na papier czy dowolny inny materiał. Metoda druku offsetowego pozwala na bardzo szeroki wybór kolorów.

W standardzie jest to CMYK (czyli cyjan, magenta, żółty oraz czarny), ale dzięki tej technologii możemy łatwo dobrać kolejne barwy. Bogata, żywa kolorystyka to idealny argument, by skorzystać z druku offsetowego choćby przy tworzeniu materiałów reklamowych dla firmy. Czy to broszury, foldery czy też katalogi, ta metoda umożliwia tworzenie wydruków, które rzeczywiście zapadają w pamięć.W przypadku offsetu niezwykle istotne jest także tempo wydruków. Arkusz papieru do wydruku bez problemu pomieści sporą ilość docelowego materiału do druku.

To znacznie przyspiesza cały proces – nie ma bowiem konieczności podmiany arkuszy czy ponownego ustawiania maszyny. Krótko mówiąc, jeżeli Zleceniodawcy zależy na czasie, to zawsze proponujemy wydruki offsetowe. Nie należy jednak zapominać o pewnych wadach, jakie ma druk offsetowy. Jak już wspomnieliśmy powyżej, przy wydrukach o niewielkim nakładzie taka forma wydruku raczej średnio się opłaca. Owszem, choć w naszej drukarni staramy się stosować atrakcyjne stawki za wydruki, to jednak wciąż kwota będzie trochę wyższa niż w przypadku innych form drukowania.