Jakie są dostępne metody drukowania plakatów?

Plakaty spotyka się wszędzie: w przestrzeni miejskiej, centrach handlowych, sklepach, kinach, teatrach, innych przestrzeniach komercyjnych czy kulturalnych, ale nie tylko. W niemal każdej dziedzinie działalności człowieka wykorzystuje się teraz plakaty. Plakat używany jest już nie tylko jako narzędzie reklamy, czy narzędzie wyborcze, ale także element dekoracyjny w domu lub biurze. Ważne jest, by plakat był wydrukowany na najlepszym sprzęcie, dzięki czemu jego jakość będzie cieszyć oko przez długi czas. Technologie drukarskie umożliwiają drukowanie plakatu za pomocą kilku metoda – każda z nich do wyboru z godnie z wymaganiami klienta.

Druk plakatów zaczyna się od wyboru metody oraz techniki druku, który w dużej mierze zależny jest od wielkości nakładu. Wpływ ma również przeznaczenie wydrukowanego nakładu. Zasada wyboru techniki w zależności od ilości plakatów jest taka, że im większy nakład, tym cena za sztukę jest mniejsza.

Im więcej, tym taniej – DRUK OFFSETOWY

Planując bardzo duży nakład drukowanych plakatów najlepszą opcją wyboru techniki jest druk offsetowy. Istotne jest, by drukowany plakat był tej samej treści oraz tego samego formatu, gdyż największe koszty generuje przygotowanie do wydruku, to jest takie zabiegi, jak naświetlanie, przygotowanie klisz czy płyt. W przypadku wydruku dużych nakładów koszt za sztukę nie powinien być wyższy niż kilkadziesiąt groszy. Warto wspomnieć, że technika offsetowa nie zabezpiecza plakatu przez wilgocią czy promieniowaniem UV. Plakaty drukowane offsetem nadają się idealnie do ekspozycji wewnątrz.

Średnie i duże nakłady o wysokiej wytrzymałości – SITODRUK

Drukowanie metodą sitodruku to najlepsze rozwiązanie w przypadku, kiedy planowany jest nadkład dużej lub średniej wielkości. Cenną właściwością stosowania tej techniki jest, że efekt finalny wykazuje odporność na wilgoć, inne czynniki atmosferyczne oraz promieniowanie UV. Metoda ta sprawdzi się idealnie dla plakatów, które mają być eksponowane przez dłuższy czas. Jeżeli chodzi o cenę, to podobnie, jak przy druku offsetowym, im większy nakład, tym cena za sztukę spada.

Metoda optymalna – DRUK CYFROWY

Druk cyfrowy jest najbardziej popularną i wygodną metodą druku plakatów. Technika ta to przede wszystkim możliwość dokładnej personalizacji plakatu oraz wydruku nawet jednego egzemplarza. Klient może wybrać również interesujący go format, oczywiście ograniczony wyłącznie możliwościami maszynerii drukarskiej. Bardzo ważna zaleta druku cyfrowego to brak jakichkolwiek kosztów związanych z przygotowaniem wydruku, dzięki czemu wydruk pojedynczych egzemplarzy nie jest żadnym problemem, gdyż w technice cyfrowej druk odbywa się metodą bezstykową. Kolejną zaletą druku cyfrowego jest nanoszenie treści na interesujące materiały. Również czas wykonania zlecenia metodą cyfrową jest maksymalnie skrócony. Druk cyfrowy jest najlepszą możliwą opcją dla druku małych nakładów. Cena za sztukę jest oczywiście wyższa, niż przy druku offsetowym, jednakże wymagając nawet najbardziej wymagającej personalizacji i małej ilości nakładu, jest to rozwiązanie idealne i nie ma żadnej konkurencji.

Plakaty wielkoformatowe czy plakaty małych formatów?

Wydruk plakatów wiąże się również z wyborem odpowiedniego formatu. Każda z prezentowanych metod bez problemu doskonale drukuje plakaty wielkoformatowe oraz plakaty małych formatów. Wybór opcji zależny jest wyłącznie od wymagań i oczekiwań klienta. Oczekując dowolnego formatu, ograniczonego jedynie możliwościami technicznymi maszyn drukarskich, przy czym z zachowaniem najlepszej jakości i trwałości wydruku warto wybrać druk offsetowy lub druk cyfrowy. Przy ostatecznej decyzji wytycznymi będą wielkość nakładu i miejsce ekspozycji. Nie bez znaczenia jest również wybór drukarni. Nasza drukarnia to przede wszystkim doświadczenie oraz zastosowanie najnowocześniejszych technologii drukarskich. Drukarnia Legra to gwarancja najlepszej jakości wydruków oraz atrakcyjnych cen. Z nami wydrukujesz plakaty reklamowe, plakaty wyborcze, czy doskonałej jakości postery, które będą świetnym elementem dekoracyjnym biura czy mieszkania. Zaufaj naszemu profesjonalizmowi i ciesz się pierwszorzędnymi efektami druku!